Facebook Kontakt Downloads Impressum
Login
"Rhythms of Life-Hayatın Ritimleri"
photo by Yoshi Toscani
Biz dünyadan gider olduk_ Murat Coskun Solo

Solo-Program "Rhythms of Life-Hayatın Ritimleri"

Murat Coşkun, kendi Türk-Şark geleneğinden yarlanmakla kalmıyor, aynı zamanda modern Batı müziği öğeleri hakkındaki tecrübelerini de programına dahil ediyor. Sonuçta ortaya çıkan, ’’geleneksel“ ve ’’modern“ kavramlarını aşan, “Doğu’’ ve “Batı“ kavramlarına gülümseyen ve vurmalı çalıgılarıyla müzipçe göz kırpan bir müzikal bileşim oluyor.

Murat Coşkun’un solo programı, kasnak vurmalı çalgılara duyduğu dikbaşlı aşkın da bir itirafı aslında. Bunu yaparken farklı perküsyon enstrümanlarının oyunsal ifade imkanlarının, estetiğinin ve ahenginin peşine düşüyor ve bu enstrümanlardan ilham alıyor. İnsan sesi öğesini de işin içine katarak samimi bir diyalog oluşuyor, fikirleri çalgılarının namelerinden dökülüyor. Tüm bunlar, akustik ve “el yapımı“ müzikten aldığı keyif ve hafiflikte gerçekleşiyor.   

Dinleyiciler, müzikle hiç bilmedikleri dünyalara ve başka zamanlara taşınsa da Murat Coşkun, şimdi ve şu anda yaşanılası müzikal resimler yaratıyor; işitilebilen ve iç gözle görülebilen... Müzik, müzisyene mal edilebilen özel bir kişiliğe bürünüyor. Çoşkun’un müziği, insanın ritim ile olan bağını, ama aynı zamanda tını ve hareket içindeki yeni ifade biçimlerine yönelik sürekli arayışı gözler önüne seriyor. Aynı anda ilham verici, ahenkli, gerilim yüklü, doğaçlama ürünü, tamamen bestelenmiş, titizlikle işlenmiş ve son derece eğlendirici bir müzik çıkıyor ortaya.

Basından Yankılar:

“Murat Coşkun’un konserinde büyüleyici işitsel bir serüven sunuluyor dinleyicilere (…). Uluslararası alanda ünlü Perküsyoncu, Türk-Şark müzik geleneği ile modern öğeleri etkileyici biçimde harmanladı ve cezbettiği seyircilerden uzun süreli alkış almayı başardı.” Badische Zeitung, 01/2002

“…Bu sayede sade enstrümanlarından alışılmadık kalitede tınılar elde etmeyi başarıyor ve dinleyenlere yeni bir işitsel serüven yaşatıyor…” ”… İlk çağlara özgüymüş gibi tınlayan geleneksel müzikle ile avangartı anımsatan modern müzik arasında sınırların aşılması…” Badische Zeitung, 02/2002

Add your Content here

Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem. Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu.