Facebook Kontakt Downloads Impressum
Login
Duo Godard ve Coşkun
photo by Ellen Schmauss
Georgina (Michel Godard/Murat Coşkun)

Duo Michel Godard & Murat Coşkun

Godard / Coşkun İkilisi

Tuba, Serpent ve Vurmalılar

Perküsyoncu Murat Coşkun ile Fransız tuba virtiözü Michel Godard'ın ortak programı, iki sanatçının müzikal deneyimlerinin çok yönlü ifade biçmi ve en üst düzeyde enstrüman hakimiyetinin bir bileşimidir. 

Programın ilk aktörü, Asya'dan Ortadoğu ve Kuzey Afrika üzerinden Avrupa'ya, hatta Güney Amerika'ya kadar yayılarak birçok ülkenin müzik geleneğine giren kasnak vurmalılardır. Bu enstrümanlar da, aynı onları çalan Murat Coşkun gibi sınırlar ötesi bir karaktere sahipler. Sanatçı da yıllar boyunca yoğun biçimde ilgilendiği farklı müzikal geleneklerden beslenmekte, bunları kendine has müziğine dahil etmektedir.

Programın ikinci ayağını oluşuran sazlar ise Ortaçağ'dan kalma yılankavi bir nefesli enstrüman olan serpent ile tubadır. Her iki enstrümana da can veren ise uluslararası üne sahip Fransız tuba virtiözü  Godard'dır. Birbirlerinin dilinden anlayarak uyumlu bir ikili oluşturan Godard ile Coşkun, birlikte yüksek bir performans sergilemektedirler. Ortak programları, müzik türü ve tarzı açısından Ortaçağ, Rönesans müziği ve Baroktan, Dünya Müziği ile caza kadar uzanmaktadır. Aynı zamanda dost da olan bu iki müzisyen arasındaki yoğun müzikal paylaşım, bazen içe dönük, sakin ve meditatif, bazen de dinleyeni canlandıran enerjik ve güçlü bir karakter taşır. Ortaya çıkan müzik, dinleyenin gözlerinin önünde fantastik resimler canlandırır: Anadolu'nun az yükseltili tepelik bir bölgesinde esen rüzgarın sesi duyulur, vahşi atlar içgözümüzün önünden dörtnala geçer, bahar çiçeklerinin üzerine yağmur damlacıkları düşer... Coşkun'un Orta Anadolu kökenli, Godard'ın da Batı Avrupalı ruhları, bu fantastik coğrafyada birleşip farklı kültürlerden öğeler ile harmanlanarak Dünya Müziği tarzında, yepyeni tınlayan bir stilde vücut bulur. 

 

ZMF Gala 2013 - Duo Michel Godard & Murat Coşkun

 

 

Basin raporu:

Add your Content here

Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem. Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu.